HAKKINDA

29.09.2020

AKIN ÖĞRETMEN

ilkokul ve Ortaokul Kaynak Sitesi
AÇIKLAMA :

Kanguru Matematik Nedir?

Kanguru Matematik Sınavı, Fransa merkezli "Kangourou Sans Frontieres" Derneğine bağlı olarak 80'den fazla ülkede uygulanıyor. Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akdemisyen ve matematikçilerden oluşuyor.  Kanguru Matematik Sınavı uygulandığı ülkelerde genellikle Üniversiteler, Matematik Dernekleri, akademisyenler ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından organize ediliyor.

Türkiye'de Kanguru Matematik Sınavı 5 yıldır MEB Onayıyla yine farklı üniversitelerden ve okullardan akademisyen ve öğretmenler tarafından organize ediliyor.

Amaç

Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu kapsamda yapılan çok fazla sınav vardır. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Matematik Olimpiyatlarıdır (IMO). 55.si düzenlenen IMO’ya 100 ülke en iyi 6 öğrencisi ile katılıyor. “Kanguru Matematik Sınavı” da her yıl 6 milyon civarı katılan öğrenci sayısıyla IMO kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışmasıdır. Ancak Kanguru Matematik Yarışması çoğu yönden bu uluslararası matematik olimpiyatlarından farklıdır. Her yaştan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği Kanguru sınavı kategorilere göre 24- 30 arası sorudan oluşmakta ve sınav 75- 90 dakika sürmektedir. IMO’da öğrenciler yüksek seviyedeki 6 sorunun çözümü için 2 gün uğraşırlarken Kanguru sınavında sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir. Böylelikle öğrencilerin kafasında yer etmiş olan “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirlerini değiştirmeyi, matematiği öğrenciler arasında daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir.

Tarihçe

1991 yılında Andre Deledicq ve Jean Pierre Boudine isimli iki matematikçi Avustralya’daki bir sınavdan esinlenerek Matematik Kanguru isimli benzer bir sınavı Fransa’da yapmaya karar verdiler. 1993 yılında Paris’te yapılan bir toplantı ile Avrupa’dan başka ülkelerin de katılımıyla Avrupa Kanguru Sınavının yapılması kararlaştırıldı. 1994 yılının haziran ayında Strasburg’daki Avrupa Konseyi toplantısında 10 Avrupa ülkesinin öncülüğünde Kanguru Derneği (Association Kangourou Sans Frontieres (AKSF)) kuruldu. 1993’ten bu yana her yılın ekim-kasım aylarında uluslararası bir toplantı düzenlenerek o yılın sorularının seçimi gerçekleştirildi. Derneğin başkanlığını İsviçre ETH Zurich Üniversitesinden matematikçi Meike Akveld yürütmektedir.

Prof. Andrei Delediq (Derneğin Kurucu ve Onursal Başkanı)

Daha önce başkanlığını yürüten Prof. Andrei Delediq aynı zamanda Erdös Ve D'alambert ödülleri sahibi Fransız matematikçidir. Başkanlığı 2019 yılında devreden Prof. Gregor Dolinar ise aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda da Genel Sekreterlik yapmaktadır. Şu anda 80'den fazla üye ülkesi bulunan dernek matematiği daha fazla sevdirmek ve yaymak amacıyla çalışmalarına büyüyerek devam ediyor.

Ülkemizde Kanguru

Türkiye’de Kanguru sınavı şimdiye kadar yaygın bir şekilde uygulanmadı. Buna rağmen Avrupa ülkeleriyle ilişkileri olan kimi okullar bu sınavlara diğer ülkeler üzerinden kayıt olarak girmekte ve önemli başarılar elde etmekteydi. Bu da ortaya garip bir durum çıkarmaktaydı: Türkiye’den katılan öğrenciler başka ülkeler adına, başka dilde sınavlara giriyordu. Sınırlı sayıda öğrenci ile katıldığımız eski yarışmalardan alınan önemli başarılar ve bu başarılar ile ilgili yapılan yayınlar bu sınavın belli oranda tanınmasına da yol açtı. Türkiye'nin farklı illerindeki çeşitli okullardan matematik öğretmenleri ve farklı üniversitelerden akademisyenleri Kanguru Matematik sınavını Türkiye'ye kazandırmak için girişimde bulunarak sınavın Türkiye'de uygulanmasının yolunu açtılar. Şimdi artık Türkiye’de de Kanguru sınavı Türkçe olarak organize edilmeye başladı. 2015 yılında gerçekleştirilen, duyurusu sınırlı olarak yapılan, pilot uygulamamıza tüm Türkiye'den 13 bine yakın öğrenci katıldı. Her yıl Sınav Uygulayıcısı okullar ve Sınav Merkezi kurumlar belirleniyor ve bu okullardan öğretmenlerin katılımıyla Danışma Kurulu oluşturularak Kanguru sınavı tüm Türkiye'de organize ediliyor. Kanguru Matematik Sınavı sorularının özgünlüğü ve yaygın uygulanışı ile önemli bir akademik çalışma. Bu çalışmayı Türkiye'de organize etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na da başvurulmuş ve sınavın duyurusu ve organizasyonu noktasında bakanlık onayı da alınmıştır. 2016 yılında ise katılımcı okul ve öğrenci sayısı 27 bine yaklaşmıştır. 2016 yılında Kanguru sınavı Türkiye'de 30 ilden fazla ilde uygulanarak önemli bir yaygınlık kazanmıştır. 2017 Sınavımıza ise 51 ilden 400'den fazla okul katılmıştır. Katılan öğrenci sayısı 2017 yılında 35 bine yaklaşmıştır. 2020'ye gelindiğinde Türkiye'den katılımcı sayısı 130 bine yaklaşan Kanguru Matematik Derneği yarışmanın yanında matematik öğretmenleri için sempozyum ve eğitimler düzenlemekte, öğrenciler için yaz kampları organize etmekte ve çeşitli yayınlar çıkarmaktadır. Tamamen gönüllü üyeleriyle matematik alanında önemli çalışma yürüten Kanguru Matematik desteklerinizle daha da büyük işlere imza atacaktır.  Sizin de kurumunuzu Sınav Merkezi yapmanız veya sınavımızı okulunuzda uygulamanız bu önemli akademik çalışmanın Türkiye’de de gelişmesine destek vermeniz açısından önemli olacaktır.

Uluslararası Kanguru Matematik Sınavına Okul olarak katılın;

Kanguru Matematik sınavlarına 3 şekilde katılım mümkün.

1) Sınav uygulayıcı okul olarak; sınavı kendi öğrencilerinize kendi okulunuzda uygularsınız. Her yıl belirlenen tarihlerde (Mart ayının 3. haftası) sınavı okulunuzda uygulayabilirsiniz.

 

2) Sınav Merkezi olarak; Sınavı kendi öğrencilerinize yukarıdaki gibi uygulamanın yanısıra dışarıdan sınava katılacak öğrencilere de evsahipliği yaparsınız. Okulunuz dışarıdan gelen öğrencilere o yıl için belirtilen tek tarihte (genellikle cumartesi) sınavı uygular. 

 

3) Bireysel katılım; Sınav okulunuzda uygulanmayacak ise, öğrencileriniz sitemizdeki bireysel kayıt bölümünden kaydolarak  seçecekleri herhangi bir Sınav Merkezimizde sınava katılabilirler. 


© Copyright 2020 Akın Öğretmen. Tüm Hakkı Saklıdır